A Sztorik rovat cikkei

Mit együnk ősszel az immunitás erősítésére

Az évszakváltással közismert egészségügyi nyavalyáink, influenzaink, betegségeink jönnek. Annak érdekében, hogy elkerüljük a több napos betegeskedést, bizonyos élelmiszerek fogyasztásával segíthetünk szervezetünknek immunrendszerünk támogatása és immunrendszerünk növelése érdekében.

Táplálkozásunk elvileg kiegyensúlyozott és egészséges legyen, kerüljük a fehércukrot, fehér lisztet, transzzsírokat, csomagolt élelmiszereket. Leginkább szezonális gyümölcsök és zöldségek fogyasztása javasolt. Nem véletlen, hogy bizonyos élelmiszerek egy adott évszakban nőnek.

Úgy tűnik, éppen ebben a szezonban a szervezetünknek pontosan azokra a vitaminokra, ásványi anyagokra és nyomelemekre van szüksége, amelyek a szezonális élelmiszerekben jelen vannak.

Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy egészségünkhöz kívül-belül vigyáznunk kell testünkre. Az egészséges táplálkozás, a sport, a minőségi alvás elengedhetetlen része öngondoskodásunknak.

Ezen egységek egyikét sem szabad elhanyagolni. Próbáljon meg gyakorolni, ha nem is minden nap, de legalább kétnaponta, aludjon minőségi, és adja meg szervezetének azt az „üzemanyagot”, amelyre szüksége van ahhoz, hogy egészséges és energikus legyen.

Ebben a cikkben megvizsgálunk néhány olyan ételt, amelyek segíthetnek az immunitás erősítésében ősszel.

1. Gyömbér

Ez a gyógynövény nagy zajt keltett az elmúlt években, és megtisztelő helyet szerzett a természetes antibiotikumok rangsorában. Rendkívül erős antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.

A gyömbér fájdalomcsillapító hatású, támogatja a vérkeringést, segíti a hörgők tágulását, emellett segíti a szervezet zsírok felszívódását és feldolgozását. Fogyasztható tea formájában (friss gyökérből vagy gyömbérporból).

Fogyasztható mézzel is – reszelj gyömbért egy üveg mézbe, és fogyassz naponta egy-két kanállal az immunitás erősítésére.

2. Fokhagyma

A listánk második helyén, de nem fontosságban és hatásban, sokak kedvence, és ugyanannyian ellenszenves a fokhagyma. Ősidők óta ismert, hogy a fokhagymát természetes antibiotikumnak tekintik.

Növeli a fehérvérsejtek képességét a vírusok elleni küzdelemben. A fokhagymában nagy mennyiségű réz, kalcium, foszfor, B1-vitamin, B6-vitamin, szelén, C-vitamin, mangán található.

A fokhagyma javítja a koleszterinszintet, csökkenti a vérnyomást és számos antioxidánst tartalmaz. Nyersen, különféle ételekben fogyasztható, ételkészítéskor fűszerként is adható.

3. Almák

Igen, alma! Az ősz az alma szezon, és ez nem véletlen. Az almában számos vitamin és nyomelem található, amelyekre szervezetünknek szüksége van. A bennük lévő szalicilsavnak köszönhetően csodálatos gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek. A természetgyógyászatban erős köhögés esetén az almahéj főzetét ajánlják.

Az alma nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, de ne feledje, hogy a gyümölcs héjában van a legnagyobb mennyiségben. A-, B- és D-vitamint, valamint sok rostot is tartalmaznak.

4. Édesburgonya

Az édesburgonya is nagy mennyiségű karotint tartalmaz, akárcsak a sütőtök. Remek az immunrendszer erősítésére, mert sok A-, C-, B6-vitamint, valamint magnéziumot, mangánt, rezet és vasat tartalmaz.

Az édesburgonyában található antioxidánsok fontos szerepet játszanak a szabad gyökök elleni küzdelemben. Magas A-vitamin-tartalma miatt az édesburgonyáról úgy tartják, hogy immunerősítő szerepet játszik.

5. Tök

A sütőtök egy másik nagyon kedvenc szezonális őszi termék. Sokféleképpen elkészíthető, és az előnyei valóban lenyűgözőek.

Rendkívül jól fejti ki hatását a bélflórára, és segít eltávolítani a parazitákat. Nyugtatja az idegrendszert, mert B-vitamint tartalmaz. A sütőtök nagy mennyiségben tartalmaz béta-karotint (ez adja a narancssárga színét), ami egy lehetséges antioxidáns, és segít megszabadulni a szabadgyököktől a szervezetben.

Mindezek mellett a sütőtök alacsony kalóriatartalmú és magas rosttartalmú. Számos desszert, de főétel, leves és miért nem saláta elkészítésére is használható.

6. Spenót

Ha már az immunrendszerről beszélünk, nem tehetjük meg, hogy megemlítjük, hogy a spenót az egyik legjobb zöldség, amely segít az immunrendszer erősítésében.

Sok vasat, magnéziumot, káliumot, valamint C-vitamint, antioxidánsokat és rostot tartalmaz. Használható különféle manjikhoz, salátákhoz és turmixokhoz is.

Minden bizonnyal segít a szervezetnek könnyebben megbirkózni a meleg nyárról a hűvös őszre való átmenettel.

7. Cékla

Az ősz a répa szezonja is a mi szélességi köreinken. A cékla az egyik szuper élelmiszer az immunrendszer erősítésére.

Antioxidánsokat, vitaminokat, mikro- és makroelemeket is tartalmaz, amelyek támogatják természetes immunrendszerünket.

Fogyaszthatjuk különféle ételekben, salátákban, turmixokban, de frissen facsart gyümölcslevekben is almával és sárgarépával kombinálva.

8. Brokkoli

Ez a zöldség amellett, hogy rendkívül ízletes, nagyon hasznos is. Magas rosttartalma miatt kiválóan alkalmas fogyókúrához. Kis mennyiségű fehérjét is tartalmaz. Emellett híres antioxidáns tulajdonságairól, A-vitamin-, C- és E-vitamin-tartalmáról.

Az immunitás növelése mellett a brokkoli számos egyéb jótékony hatásáról is híres, mint például – egészséges idegrendszer megőrzése, jótékony a csontok egészségére (ezek K-vitamint és kalciumot tartalmaznak).

Különféle zöldségekkel levesként, sütve és párolva is elkészíthetjük, majd hideg salátaként tálalhatjuk.

9. Kurkuma

A kurkuma egy másik szuperélelmiszer-fűszer, amely számos előnnyel jár egészségünkre nézve. Ugyancsak a természetes antibiotikumok csoportjába tartozik, a fokhagymával és a gyömbérrel együtt. Mint a gyömbér, ez is egy gyökér.

A kínai orvoslásban és az ájurvédában a kurkuma az egyik első helyet foglalja el a gyógyító gyakorlatokban és az élelmiszerekben. Erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatású, gátolja az öregedést és növeli a szervezet természetes immunitását.

A gyömbérhez hasonlóan porként vagy friss gyökérből is használható. Az elmúlt években számos kurkuma tea készült. Szinte bármilyen házi készítésű ételbe beépíthetjük, ha tetszik az íze.

Még szintén kedvelheted...