
Statisztikai vezető lemond egészségügyi okokból az adathamisítás botrány után
A brit Statisztikai Hivatal, azaz az Office for National Statistics (ONS) élén álló Sir Ian Diamond azonnali hatállyal lemondott posztjáról, egészségi okok miatt. A lemondás különösen figyelemre méltó időszakban történt, hiszen az ONS komoly bizalmi válsággal néz szembe munkájának hitelességét illetően. A hivatal közleménye szerint Sir Ian egészségi problémái miatt úgy érezte, hogy nem tudja azt a mértékű elkötelezettséget biztosítani, amely szükséges lenne a szervezet előrehaladásához.
A lemondásra alig egy hónappal azt követően került sor, hogy az Office for Statistics Regulation (OSR) nyilvánosságra hozott egy jelentést, amely aggodalmát fejezte ki az ONS adatainak minőségével kapcsolatban. A jelentés különösen a Munkaerő-felméréssel foglalkozott, melyet az Egyesült Királyságban a munkanélküliségi ráta mérésére használnak. Dr. Sarah Cumbers, a Royal Statistical Society vezérigazgatója elismerte Sir Ian vezetését, amely során a pandémia idején kiemelkedő munkát végzett az ONS és a tágabb statisztikai rendszer irányításában. Az ő közreműködése révén a brit statisztikai hivatal világszinten élen járt az időszerű adatok szolgáltatásában egy folyamatosan változó környezetben.
A jelentés nem csupán a Munkaerő-felmérést érintette, hanem a vállalkozásokkal kapcsolatos felmérésekre is kiterjedt, és megállapította, hogy az ONS munkatársait nem mindig hallgatták meg, amikor a felmerülő problémákat jelezték a vezetőség felé. Az adatok minőségébe vetett bizalom hiánya megnehezíti a kormány és a vállalatok számára, hogy teljes körűen megalapozott döntéseket hozzanak. A pandémia óta a világ statisztikai ügynökségei hasonló problémákkal küzdenek, mivel a válaszadási arányok csökkenése miatt nehezen tudják biztosítani a kívánt adatok minőségét.
Az OSR további biztosítékokat szeretne látni arra vonatkozóan, hogy az ONS megfelelő lépéseket tesz az adatminta tervezésének és reprezentativitásának rendszeres felülvizsgálatára, a torzítások kezelésére, valamint a felmérési módszertan és imputáció javítására. Sir Ian 2019 októberében vette át a brit Statisztikai Hivatal vezetését, így nem sokkal később a figyelem középpontjába került, mint a kormány Tudományos Tanácsadó Csoportjának (SAGE) kulcsszereplője.
A pandémia utáni időszak kihívásai azonban még nehezebbé váltak, mivel az ONS a hivatalos adatok minőségének romlása miatt kritikák kereszttüzébe került. A hivatal zászlóshajója, a munkahelyek felmérése nem tudta elegendő választást begyűjteni, mivel egyre kevesebb ember töltötte ki a kérdőíveket. Az ONS adatai annyira megbízhatatlanná váltak, hogy az Egyesült Királyság statisztikai hatósága eltávolította a minőség kitemarkját, és a parlamenti képviselők, valamint a Bank of England aggódni kezdett, hogy nem tudják használni ezeket az adatokat. Az online munkahelyi felmérés helyettesítője folyamatosan csúszott, majd egy erősen kritikus belső jelentés tárt fel egy rendkívül nehéz helyzetet a projektben dolgozók számára, amely „minden szinten befolyásolta a jólétet és a bizalmat”.
Az új munkahelyi felmérés, amelyet eredetileg 2024 szeptemberére terveztek, legalább jövő évig elhalasztásra került, és Sir Ian figyelmeztette a parlamenti képviselőket, hogy lehet, hogy 2027 előtt nem lesz teljesen kész. Az ONS más problémákkal is szembesült 2024-ben; a statisztikusok sztrájkba léptek, mert visszavonták a közigazgatás egyik legkedvezőbb otthoni munkavégzési politikáját. Az Office for Statistics Regulation kritikát fogalmazott meg az ONS „védelmező” reakcióival kapcsolatban, amikor kérdéseket tettek fel egy új elemzéssel kapcsolatban, amely a nemi identitásra vonatkozott. A folyamatos felfelé módosítások tovább rontották az ONS bevándorlási adatainak hitelességét.
Áprilisban a Kabinet Hivatala bejelentette, hogy gyors felülvizsgálatot indít, amelyet Sir Robert Devereux, egy nyugalmazott brit köztisztviselő felügyel. A felülvizsgálat célja, hogy vizsgálja meg az ONS alapvető statisztikák és nagyobb programok teljesítését, a szervezeti kultúrát, struktúrát és vezetést, valamint a Kabinet Hivatalával és a HM Treasury-vel való kapcsolatokat. A Sir Ian Diamond távozása tehát nem csupán egy vezetői váltás, hanem egyben a brit statisztikai rendszer átalakulásának lehetőségét is magában hordozza.

