
Nagy-Britannia szankcionálja Izrael telepes mozgalmának ‘keresztszülőjét’, Daniella Weisst
Az Egyesült Királyság kormánya nemrégiben szankciókat jelentett be Daniella Weiss, egy szélsőjobboldali izraeli telepes, más néven a telepes mozgalom „keresztanyja” ellen. David Lammy, a brit külügyminiszter elmondta, hogy a lépés „megmutatja a szándékunkat, hogy elszámoltassuk a szélsőséges telepeseket, miközben a palesztin közösségek erőszaknak és fenyegetésnek vannak kitéve”. A 79 éves Weiss a Nachala nevű radikális telepes szervezet vezetője, amely szintén szankciók alá került. Évtizedek óta Weiss aktívan részt vesz zsidó telepek létrehozásában az izraeli megszállás alatt álló Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben, olyan területeken, amelyeket Izrael az 1967-es közel-keleti háború során foglalt el.
A nemzetközi közösség túlnyomó része illegálisnak tekinti ezeket a telepeket a nemzetközi jog szerint, egy tavalyi Nemzetközi Bírósági (ICJ) vélemény is ezt a nézetet támasztotta alá, bár Izrael vitatja ezt az álláspontot. Az Egyesült Királyság szankciós listáján Weiss szerepel, akit „fenyegető, elkövető, népszerűsítő és támogató” személynek írtak le, aki agressziót és erőszakot gyakorolt palesztin egyének ellen. Az izraeli külügyminisztérium szóvivője azonban „indokolatlannak és sajnálatosnak” nevezte a szankciókat, amelyek további két telepesre, két illegális telepes előőrsre és két szervezetre is vonatkoznak.
Weiss nemrégiben szerepelt Louis Theroux „A telepesek” című dokumentumfilmjében, és aktívan dolgozik a Gázai övezetben található telepek újjáépítésén. Tavaly a BBC Newsnak nyilatkozva kijelentette: „A gázai arabok nem fognak a Gázai övezetben maradni. Ki fog maradni? Zsidók.” Hozzátette: „A világ széles. Afrika nagy. Kanada nagy. A világ fel fogja szívni a gázai embereket. Hogyan csináljuk? Ösztönözzük őket. A gázai palesztinok, a jók, lehetőséget kapnak. Nem azt mondom, hogy kényszerítjük őket, hanem azt, hogy lehetőséget adunk, mert ők el akarnak menni.”
A szankciókra reagálva Weiss azt nyilatkozta, hogy „száz család kész és készen áll arra, hogy azonnal telepedjen le Gázában”. A Nachala arra szólította fel az embereket, hogy „foglalják el, telepedjenek le és migráljanak Gázába”, és hozzátették, hogy Izraelnek „folytatnia kell a háborút, amíg az ellenség meg nem semmisül”. Az Egyesült Királyság további két telepesre – Zohar Sabahra és Harel David Libire – is szankciókat jelentett be, valamint két illegális telepes előőrsre, a Coco’s Farmra és a Neria’s Farmra, valamint a Libi Construction and Infrastructure LTD nevű szervezetre. Az előőrsök olyan telepek, amelyeket izraeli hivatalos engedély nélkül építettek.
Lammy hangsúlyozta, hogy „az izraeli kormánynak felelőssége van beavatkozni és megállítani ezeket az agresszív cselekményeket. Az, hogy következetesen nem cselekednek, veszélyezteti a palesztin közösségeket és a kétállami megoldást”. Ezen kívül az Egyesült Királyság kormánya bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti a szabadkereskedelmi tárgyalásokat Izraellel, mondván, hogy „nem lehetséges előre lépni a tárgyalásokban” egy olyan „Netanjahu-kormány mellett, amely súlyos politikákat folytat Ciszjordániában és Gázában”.
Az izraeli külügyminisztérium szóvivője válaszában megjegyezte: „Ha a brit kormány az Izrael-ellenes megszállottság és a belpolitikai megfontolások miatt hajlandó ártani a brit gazdaságnak – ez az ő saját prerogativájuk.” A lépés egy erőteljes közös nyilatkozatot követett az Egyesült Királyság, Franciaország és Kanada vezetőitől, amely arra szólította fel az izraeli kormányt, hogy „állítson le katonai műveleteit” és „azonnal engedje meg a humanitárius segélyek bejutását Gázába”. Izrael bejelentette, hogy „alapvető mennyiségű élelmiszert” enged be Gázába, megszüntetve egy 11 hetes blokádot, amelynek célja a Hamasz nyomás alá helyezése volt a megmaradt túszok kiszabadítása érdekében. Ugyanakkor a világélelmezési segélyezés vezetője, Tom Fletcher arra figyelmeztetett, hogy az engedélyezett segélymennyiség „csepp a tengerben” a sürgősen szükséges segélyekhez képest. A BBC elemzője, Ros Atkins azt vizsgálja, hogyan reagálnak a világ vezetői Izrael Gázai blokádjára.

