Gazdaság,  Hírek

Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét adományozza

Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben vagyonának 99%-át jótékony célokra kívánja fordítani. Gates a blogbejegyzésében kifejtette, hogy célja, hogy meggyorsítsa adományozásait a saját nevét viselő alapítványán keresztül, és tervei szerint az alapítvány működését 2045-ben befejezi. A 69 éves üzletember úgy fogalmazott, hogy az emberek sokféle dolgot fognak mondani róla halála után, de határozottan szeretné, ha a „gazdag emberként halt meg” nem lenne közöttük.

Gates elmondta, hogy alapítványa eddig már 100 milliárd dollárt (75 milliárd font) fordított egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt fog költeni, a piacok és az infláció függvényében. A blogbejegyzésében Gates hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely „A gazdagság evangéliuma” címet viseli, és amely szerint a gazdag embereknek kötelességük visszaadni vagyonukat a társadalomnak. Carnegie szavait idézve Gates azt mondta: „Az a férfi, aki így gazdagon hal meg, szégyenteljesen hal meg.”

Ez az új elköteleződés a jótékonykodás felgyorsítását jelenti. Eredetileg Gates és volt felesége, Melinda úgy tervezték, hogy az alapítvány évtizedekig működjön az ő haláluk után is. Amikor a BBC Newshour műsorában kérdezték erről a változásról, Gates elmondta, hogy húsz év múlva más gazdag emberek is fognak létezni, akik jobban tudják kezelni a jövőbeli kihívásokat. „Valójában a sürgősségről van szó” – mondta. „Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örökkévalóak lenni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”

Bár Gates vagyonának 99%-át el kívánja adományozni, ez még mindig milliárdossá teheti. A Bloomberg adatai szerint a Microsoft alapítója a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében bemutatta a vagyonának idővonalát, amelyen a jelenlegi nettó értékét 108 milliárd dollárra tette, egy nagy, kézzel rajzolt nyíllal, amely 2045-re közel nullához mutat.

Gates elmondta, hogy az alapítvány az alapítványi vagyonából fogja előteremteni a 200 milliárd dollárt. A Microsoftot 1975-ben alapította Paul Allennel, és a cég domináló szereplővé vált a számítástechnikai szoftverek és más technológiai iparágak terén. Gates az elmúlt évtizedekben fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben a chairman-i pozícióról is. Elmondta, hogy a pénzadományozás iránti elköteleződését Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, azonban az alapítványát kritizálók azt állítják, hogy Gates jótékony státuszát adóelkerülésre használja, és hogy túlzott befolyással bír a globális egészségügyi rendszerre.

A blogbejegyzésében Gates három fő célt fogalmazott meg az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek eltüntetése, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró megszüntetése; valamint a szegénység felszámolása több százmillió ember számára. Kifejezte csalódottságát az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország külföldi segélybudgetjeinek csökkentése miatt. „Nem egyértelmű, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De egy dolgot garantálhatunk: az összes munkánk során a Gates Alapítvány támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítik az embereket és az országokat, hogy kilábaljanak a szegénységből.”

A BBC Newshour interjújában Gates élesebben bírálta Elon Muskot, akit azzal vádolt, hogy a kormányzati hatékonyságért felelős osztály által végrehajtott amerikai segélycsökkentések miatt gyermekek halálát okozza. Gates szerint ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket, hanem milliókat érintenek. Az interjú során említette a gazai kórház számára tervezett támogatások törlését is, amelyet Donald Trump tévesen a „Hamasnak szánt óvszerek” finanszírozásának állított be. Gates csalódottságának adott hangot Musk döntése miatt, amelyet igazságtalannak tartott.

A Gates Alapítvány támogatja a BBC Media Action-t, amely a BBC jótékonysági ága, és különálló a hírszolgáltatástól. Gates elmondása szerint élvezi vagyonának adományozását, és biztosította, hogy ez nem fogja megnehezíteni gyermekeinek életét. A jövőbeli jótékonykodásának irányvonalát tehát világosan meghatározta, és célja, hogy mások életét javítsa a vagyonával.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2e87lzqkdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük