Mindennapok

Az Egyesült Államok szankciókat vezet be, miután Sudan kémiai fegyvereket vetett be a háborúban

Az Egyesült Államok új szankciókat tervez bevezetni Szudánnal szemben, miután megerősítette, hogy az ország tavaly vegyi fegyvereket használt a Rapid Support Forces (RSF) ellen folytatott polgárháború során – közölte az államtitkárság. Az új intézkedések június 6-tól lépnek életbe, és korlátozni fogják az Egyesült Államok exportját Szudánba, valamint pénzügyi kölcsönzési korlátokat is bevezetnek. Tammy Bruce, az államtitkárság szóvivője egy nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok elvárja a szudáni kormánytól, hogy szüntesse be a vegyi fegyverek használatát, és tartsa be a Vegyi Fegyverek Egyezményét (CWC), amely értelmében a részes államok elkötelezték magukat a vegyi fegyverek készleteik megsemmisítése mellett.

A szudáni kormányszóvivő a vádakat „alaptalan állításoknak” nevezte, és kijelentette, hogy azokhoz nem áll rendelkezésre bizonyíték. A Szudáni Hadsereg és az RSF korábban már háborús bűncselekmények elkövetésével is megvádolták őket, amit mindkét fél tagadott. A konfliktus, amely két évvel ezelőtt kezdődött, eddig több mint 150,000 ember életét követelte, és a harcok továbbra is folytatódnak. Az utóbbi hónapokban a szudáni hadsereg visszafoglalta Kartúmot, de a harcok más területeken továbbra is zajlanak.

A legfrissebb amerikai jelentések nem tartalmaztak részleteket arról, hogy pontosan milyen vegyi fegyvereket találtak, de a New York Times januári cikkében arról számolt be, hogy Szudán klórgázt használt két alkalommal is. Ez a gáz különböző fájdalmas és káros hatásokat okoz, és halálos is lehet. Az incidensek elhagyatott területeken történtek, de a pontos helyszíneket nem nevezték meg. Eddig nem osztottak meg vizuális bizonyítékokat a vegyi fegyverek használatáról a szudáni háború során.

A szudáni kultúráért és tájékoztatásért felelős miniszter, Khalid Al-Ayesir, erőteljes nyilatkozatban politikai zsarolásnak nevezte az Egyesült Államok lépéseit, és hozzátette, hogy ez tovább csökkenti az Egyesült Államok „hitelességét” és eltünteti „bármilyen fennmaradó befolyását Szudánban”. A miniszter szerint az amerikai kormány egy „kitalált narratívát” terjeszt, amely célja, hogy félrevezesse a nemzetközi közvéleményt, és politikai védelmet nyújtson az illegitim szereplőknek, akik bűncselekményekben részt vesznek a szudáni néppel szemben.

A szankciók nem először érintik Szudánt, hiszen januárban már szankciókat vezettek be a konfliktusban részt vevő felek vezetői ellen. Abdel Fattah al-Burhan, a szudáni hadsereg vezetője, a demokratikus átmenet céljának aláásásával vádolták meg, míg az RSF vezetője, Mohammed Hamdan Daglo, más néven Hemedti, népirtást követett el Szudánban – ezt Antony Blinken, az Egyesült Államok korábbi külügyminisztere állította. Az RSF tagadta ezeket a vádakat. Az elmúlt két évben a rivalizáló erők a hatalomért küzdenek, aminek következtében körülbelül 12 millió ember kényszerült elhagyni otthonát, 25 millió ember pedig élelmiszersegélyre szorul – ez a szám több mint kétszerese London lakosságának.

A legújabb amerikai lépések közepette feszültségek alakultak ki az Egyesült Arab Emirátusok (UAE) állítólagos szerepvállalása miatt a konfliktusban. Az UAE és Szudán diplomáciai kapcsolatokat ápolt egészen a közelmúltig, amikor a szudáni kormány azt állította, hogy az UAE fegyvereket biztosít az RSF számára, amit az UAE tagadott. Az Egyesült Államok elnökének, Donald Trumpnak a közelmúltban tett látogatása nyomán a kongresszus demokratái megpróbálták blokkolni az Egyesült Államok fegyvereladásait az UAE-nek, részben a konfliktusban játszott állítólagos szerepük miatt. Egy szudáni diplomáciai forrás szerint az Egyesült Államok új szankciókat vezetett be, hogy elterelje a figyelmet a közelmúltban az UAE ellen indított kongresszusi kampányról. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének legfelsőbb bírósága nemrégiben elutasította Szudán keresetét az UAE ellen népirtás miatt, ami tovább fokozza a feszültséget a két ország között.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwynkdyk14zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük