Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentése önmagától – vajon a milliárdos a megfelelő választás?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus jövőképpel rendelkezik az emberiség számára. Az első űrutazására 2021-ben került sor, amelyet saját zsebből finanszírozott, a költségek körülbelül 200 millió dollárra rúgtak. Isaacman célja, hogy az űrutazás ne csupán a 600 eddigi űrutazó számára legyen elérhető, akik zömében NASA által foglalkoztatott hivatásos űrhajósok és gazdag magánszemélyek, hanem a tömegek számára is. „Azt szeretnénk, ha ez a szám 600 000 lenne” – mondta az újságíróknak. Isaacman kifejtette, hogy hisz abban, hogy az emberiségnek több bolygón is élnie kellene, és szeretné, ha az űrutazás a Star Wars és Star Trek világát idézné, ahol az emberek saját űrhajóikba szállnak.

Isaacman, aki a 16. életévétől kezdve egy kifizetési feldolgozó céget alapított, ezzel 1,9 milliárd dolláros vagyont halmozott fel, és a 2021-es küldetés során ő finanszírozta a SpaceX űrhajó fedélzetén tartózkodó négyfős legénységet is. Az űrutazás iránti szenvedélye és a repülés iránti szeretete motiválta az űrbe való elindulásra. Azóta több kalandban is részt vett: tavaly egy új, továbbfejlesztett SpaceX kapszulában utazott, ahol végrehajtotta az első kereskedelmi űrsétát. Ezen a küldetésen egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új, költséghatékony protokollt dolgozott ki, amellyel a légzsilip használata nélkül léphetett ki és térhetett vissza a űrhajóba.

Isaacman ikonikus képe, amelyen a világ a lábai előtt terül el, nem csupán egy gazdag magánszemély szórakozását tükrözi, hanem azt is, hogy ő a jelenlegi technológia határait feszíti. A közelmúltban azonban még nagyobb figyelmet kapott, miután Donald Trump decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. A kérdés az, hogy miért választotta Trump, és mit vár tőle, különösen, hogy a korábbi elnök Elon Muskot is kormányzati szerepre nevezte ki, hogy 2 billió dollárral csökkentse a szövetségi költségvetést. A NASA vezetője elnöki kinevezés, de a szenátus jóváhagyása is szükséges hozzá. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az širűbb kérdéseket is felvet a jövőbeli űrutazásokról, tekintettel arra a víziójára, amely az űrutazást a tömegek számára kívánja elérhetővé tenni.

A NASA vezetői korábban sokféle háttérrel rendelkeztek: voltak közöttük űrhajósok, kormányzati szakemberek, és olyan vállalkozók is, akik a költségek csökkentésére törekedtek. Isaacman, Musk és Jeff Bezos azonban egy új milliárdos generációt képvisel, akik a régi rendet próbálják meg megváltoztatni az űrkutatásban. Ők felgyorsították az innováció ütemét, és céljuk az emberi űrutazás költségeinek drámai csökkentése.

Isaacman kinevezésének napján az X közösségi médiában közzétett nyilatkozatában a második űrkorról írt, amely csak most kezdődik. „Elkerülhetetlenül virágzó űr gazdaság fog kialakulni – amely lehetőségeket teremt számtalan ember számára, hogy éljen és dolgozzon az űrben” – írta. A NASA-nál azt kívánja, hogy elindítsák azt az időszakot, amikor az emberiség valódi űrutazó civilizációvá válik.

Trump elnöksége alatt több űrprogramot is kezdeményezett, mint például az Artemis programot, amely célja, hogy embereket küldjön vissza a Holdra. A NASA költségei viszont az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedtek, míg Musk és Bezos cégei, mint a SpaceX és a Blue Origin, újrafelhasználható, alacsony költségű rakétákat fejlesztenek. A NASA SLS rakétájának költségei megdöbbentőek, hiszen egy-egy kilövés 4,1 milliárd dollárra rúg, míg a SpaceX Starship rakétájának költsége 100 millió dollár körül mozog, és Musk célja, hogy ezt még tovább csökkentse.

A NASA költségvetése a Kongresszus kontrollja alatt áll, és a költségcsökkentés érdekében Isaacman várhatóan új megoldásokat fog javasolni, de a változtatások nem lesznek egyszerűek. A NASA költségvetése politikai kérdés, hiszen a NASA által létrehozott munkahelyek és iparágak kulcsfontosságúak az egyes államok számára. A jövő hónapokban kiderül, hogy a NASA mennyire tudja alkalmazni a reformokat, és hogy a magánszektor milyen mértékben kap szerepet a jövőbeli űrprogramokban. Isaacman víziója és a NASA jövője szorosan összefonódik, és az elkövetkező időszakban sok kérdésre választ kapunk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük