Hírek,  Tech

A GPS-hackerek fenyegetése: Új órák segíthetnek a repülőgépek biztonságában

Egy Ryanair járat, amely Londonból tartott Vilniusba, Litvániába, január 17-én váratlan helyzetbe került, amikor a leszállása közben hirtelen abortálni kellett a süllyedést. A Boeing 737 MAX 8-200-as gép, amely már körülbelül 850 láb (259 méter) magasan volt, amikor a zűrzavar bekövetkezett, GPS jeleinek zavarai miatt kényszerült arra, hogy 400 kilométerre (250 mérföld) délre, Varsóba, Lengyelországba terelje az útját. A litván légügyi hatóságok később megerősítették, hogy a gépet „GPS jel interferencia” érte. Ez az eset nem számított elszigetelt incidensnek: 2024 utolsó három hónapjában több mint 800 GPS-jel interferenciát regisztráltak a litván légterekben. Észtország és Finnország is aggályokat fogalmazott meg, azzal vádolva Oroszországot, hogy technológiát használ a NATO keleti szárnyának közelében a műholdas navigációs jelek zavarására, bár Oroszország ezt tagadta. Tavaly márciusban Grant Shapps akkori védelmi miniszter is olyan repülőgépen utazott, amelynek GPS jeleit zavarás érte, amikor orosz terület közelében repült.

A GPS-jel zavarásának fenyegetése nemcsak a légi közlekedést érinti. A GPS nélkül az életünk megállna: egy 2017-es kormányzati jelentés szerint a rendszerszintű GPS zavarás megállíthatja az Egyesült Királyság pénzügyi, villamosenergia- és kommunikációs rendszereit. A GPS működése azon alapul, hogy a felhasználók több műholdtól jeleket kapnak, és a jelek megérkezési idejének mérésével határozzák meg, pontosan hol is vagyunk a Földön. Nagy precizitású atomórák kommunikálnak közvetlenül a műholdakkal, lehetővé téve számukra, hogy 100 milliárd másodperccel pontosabb időmérést végezzenek. Ez a pontosság kulcsfontosságú különböző gazdasági tevékenységek szempontjából, beleértve a kommunikációs rendszereket, az elektromos hálózatokat és a pénzügyi hálózatokat. Az elveszett GPS potenciális költségét napi 1,4 milliárd fontra becsülték, így nem meglepő, hogy a GPS-jel zavarás a brit kormány nemzeti kockázati nyilvántartásában az Egyesült Királyság legnagyobb fenyegetései között szerepel.

Ezeket a körülményeket figyelembe véve brit tudósok egy csoportját, akiket „Időuraknak” neveztek el, arra kérték, hogy dolgozzanak ki megoldást. Az elképzelés egyszerű: egy biztonságosabb alternatíva kidolgozása a GPS számára, amely lehetővé teszi az új atomórák hordozható használatát, ahelyett, hogy a zavarható műholdas jelekre támaszkodnánk. Az ötlet végrehajtása azonban rendkívül nehéz: atomerejének kihasználása, új típusú órák kifejlesztése és az idő mérésének megváltoztatása – mindezeket néhány éven belül kell megvalósítani. Az Egyesült Királyság kormánya az utóbbi hónapokban kutatási kezdeményezéseket indított a GPS-jel zavarás fenyegetésének kezelésére. Azonban a prototípusok robusztus eszközökké alakítása, amelyeket egy napon a telefonjainkba lehet beépíteni, hatalmas feladat – és a szükség új technológiára egyre sürgetőbbé válik.

A kihívás hasonlítható John Harrison 18. századi találmányához, aki kifejlesztette a hordozható órát a tengeri navigációhoz, amely megoldotta a hosszúsági problémát, lehetővé téve egy új kereskedelmi korszak és a felfedezések aranykorának kezdetét. Háromszáz év elteltével a kutatók ismét versenyt futnak, hogy tökéletesítsenek egy új órát, amely megoldja a GPS problémát – és a hatás legalább annyira átalakító lehet. Dr. Helen Margolis, az Egyesült Királyság Nemzeti Fizikai Laboratóriumának (NPL) idő- és frekvencia szakértője megjegyzi: „A történelem azt mutatja, hogy minden alkalommal, amikor javul az idő mérésének képessége, új alkalmazások következnek, amelyek lehetővé teszik olyan dolgokat, amelyeket az emberek korábban álmodni sem mertek.”

Az NPL kutatói egy új típusú optikai óra tökéletesítésén dolgoznak, amely 100-szor pontosabb, mint a legpontosabb caesium órák, amelyeket ma használnak. Az új órák a lézerfény segítségével működnek, ellentétben a mikróhullámokkal, amelyeket a hagyományos órák használnak. Az NPL azzal a reménnyel tekint a jövőbe, hogy 2030-ra létrehoznak egy nemzeti hálózatot, amely négy atomórát köt össze az Egyesült Királyság különböző pontjain, lehetővé téve a vállalkozások számára a biztonságos és pontos időmérést.

A GPS-jel zavarás problémája a brit hadsereg számára is kihívást jelent, különösen olyan konfliktusos zónákban, mint Ukrajna. A kutatók számára a legnagyobb kihívás az, hogy a technológiát nemcsak a laboratóriumi körülmények között, hanem a valós világban, például a hadszíntéren, is működőképessé tegyék. Az időurak és kvantumkutatók remélik, hogy továbbviszik a régi órásmester örökségét, átalakítva az idő mérését és megvédve az Egyesült Királyság kritikus rendszereit a GPS támadásoktól.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq6yg204pvmo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük