
Örményország Szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban
Örményországban a technológiai oktatás már fiatal korban elkezdődik. Jereván külvárosában, egy tipikus háromemeletes állami iskolában, a kilenc éves Slavik bemutatja találmányát: egy dobozt, amely három LED fényt tartalmaz. „Megtanulta, hogyan kell irányítani, és a programozási nyelvet is. A kódot ő írta” – mondja Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki vezeti az órát. Mellette a 14 éves Eric és Narek egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely a hőmérsékletet figyeli, és automatikusan vezérli a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. Más gyerekek is lelkesen mutatják be találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okos otthoni projekteket. A tizenegy éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyen egy behúzható ruhaszárító található. „Megkönnyítettem anyukám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja. „Amikor esik az eső, a kötél a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákra járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. A program 2014-ben indult Armath néven, ami angolul „gyökeret” jelent. Jelenleg 650 Armath labor található az iskolákban Örményország-szerte.
A kezdeményezést az Advanced Technology Enterprises Szövetsége (UATE) alapította, amely több mint 200 magas technológiájú örmény vállalatot képvisel. „A víziónk az, hogy Örményországot egy technológiai központtá alakítsuk, amely a legmagasabb értékeket nyújtja Örményországnak és a világnak” – mondja Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója. Jereván tágas, nyitott irodájában elmondja, hogy jelenleg körülbelül 4000 technológiai vállalat működik Örményországban. Az Armath program része az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának. Karapetyan szerint ez a program a legnagyobb sikerű köz-public partnership az országban. „Tőkebefektetéseket vonunk be a magánszektorból, elmegyünk az iskolákba, és létrehozzuk az Armath laborokat, mi adjuk a berendezéseket” – mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít a tanárok bérének kifizetésére.” Jelenleg több mint 600 edző és 17 000 aktív diák van. „A cél az, hogy évente 5000 a legtehetségesebb gyerek úgy dönt, hogy mérnök lesz” – mondja Karapetyan.
Örményország egy tengerparttal nem rendelkező, 2,7 millió lakosú ország, a legkisebb a Dél-Kaukázusban, és határait a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta zárva tartják a megoldatlan területi viták miatt. A szomszédaitól eltérően Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri hozzáféréssel. Azonban a szovjet korszak alatt a matematika és a számítástechnika központja volt. 1956-ban megalapították Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, és 1960-ra már két első generációs számítógépet fejlesztettek ki. Ma az ország a hagyományaira támaszkodva törekszik arra, hogy a Kaukázus technológiai hatalmasává váljon. Már van néhány sikeres példa is. A Picsart, egy mesterséges intelligencia által vezérelt fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás 2011-ben indult Örményországban. Ma a hasonló nevű vállalat, amelynek központja Jerevánban és Miamiban van, 1,5 milliárd dollárra értékelik. A Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket biztosít, szintén az örmény sikerlistán szerepel.
Közben egy éves jelentés szerint Örményország a legjobb ország a Kaukázusban vállalkozás indítására, a globális rangsorban a 57. helyen áll. Ezzel szemben Grúzia a 70., míg Azerbajdzsán a 80. helyen áll. A nemzet technológiai fejlődésének egyik kritikus tényezője a globális örmény diaszpóra – a világon becslések szerint 75% az örmények és örmény származásúak másutt élnek. Ez a világméretű közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban körülbelül 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, egy Kaliforniában és Örményországban működő kockázati tőke vállalatnál, elmondja, hogy ha megnézzük az Egyesült Államok 500 legnagyobb cégét, „biztosan találunk legalább egy-két örményt” a vezetőségben vagy annak egy szinttel alacsonyabb szintjén. Khachikyan elmagyarázza, hogyan segíti a cége az örmény vállalkozókat az Egyesült Államokban való működés beindításában. „Képzelj el egy örmény start-upot, két fiatal ember dönt, hogy az Egyesült Államokba mennek, hogy ott próbáljanak működni, de nincsenek kapcsolataik, és nem ismerik a kultúrát” – mondja. „Ez nagyon nehéz helyzet.” A SmartGate segíti az örmény alapítókat, hogy a Szilícium-völgybe és Los Angelesbe utazzanak, ahol intenzív networking lehetőségük van a legnagyobb amerikai cégekkel és befektetőkkel. Azonban sok örmény start-up először a hazai piacon teszteli a termékeit. Irina Ghazaryan, a Dr Yan nevű alkalmazás alapítója, amely megváltoztatja az örmények egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését, lehetővé téve számukra, hogy könnyebben időpontot foglaljanak orvosokhoz. Ghazaryan korábban termék- és webtervezéssel foglalkozott, és mivel orvos családból származik, észrevette a piacon lévő rést. „A betegek nem tudták megtalálni a megfelelő orvosokat, az orvosok pedig végtelen telefonhívásokkal küzdöttek” – mondja. Az alkalmazás előfizetéses modell alapján működik, az orvosok fizetnek, hogy szerepeljenek a platformon, és terveik között szerepel a bővítés. „Havonta legalább 25%-os bevételnövekedést tapasztalunk” – teszi hozzá Ghazaryan. „Majdnem megérkeztünk a töréspontig Örményországban, ami erőt ad számunkra, hogy más piacokra, például Üzbegisztánra is kezdjünk terjeszkedni.”
Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan fellendülést kapott 2022-ben Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója következtében. Ezrek hagyták el Oroszországot, és sokan Örményországban telepedtek le. Eközben az amerikai chipgyártó óriás, az Nvidia is átköltöztette oros

