
Valóban leállt a Has Just Stop Oil a levesek dobálásával?
A Just Stop Oil nevű klímavédelmi csoport bejelentette, hogy április végén feloszlik. Aktivistáik sokak szemében figyelemfelkeltő fanatikusoknak és vandalizmusra hajlamos egyéneknek számítanak, és sokan gyűlölik őket zavaró, közvetlen akcióik miatt. A csoport vezetői azonban azt állítják, hogy győztek, hiszen követelésük – miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek – most már kormányzati politikává vált. De valóban győztek-e, és ez a lépés valóban a klímavédelmi tüntetések által okozott káosz végét jelenti?
Hayley Walsh, 42 éves oktató és háromgyermekes anya, izgatottan ült a közönség soraiban a Theatre Royal Drury Lane-ben, 2023. január 27-én. Próbálta megnyugtatni a légzését, miközben Hollywood híressége, Sigourney Weaver Shakespeare Vihar című darabjában lépett fel. Hayley, aki a Just Stop Oil aktivistája, saját drámáját tervezte. Amikor Weaver Prospero a „Jöjj elő, mondom” mondatot mondta, Hayley felugrott a helyéről, és Richard Weir, egy 60 éves gépészmérnök társaságában a színpadra rohantak. Konfettiágyút lőttek ki, és kibővítettek egy transzparenst, amelyen az állt: „Több mint 1,5 fok – globális hajótörés”, utalva arra, hogy 2024 volt az első év, amikor a globális átlaghőmérséklet-emelkedés átlépte az 1,5 Celsius-fokot. Ez a Just Stop Oil tipikus akciója volt, ahol a cél egy magas rangú esemény volt, amely garantálta a nyilvánosság figyelmét.
A közönség reakciója is jellegzetes volt: füttykoncert és kiabálás hallatszott, sokan „idiótáknak” nevezték őket. A Just Stop Oil, amely egy brit környezetvédelmi aktivista csoport, célja a fosszilis energiahordozók kitermelésének megakadályozása, közvetlen akciókat alkalmazva, hogy felhívja a figyelmet ügyére. A csoportot „bűnöző kultusznak” nevezték, és az aktivistáikat „ökológiai őrülteknek” bélyegezték. Az akciók között szerepelt, hogy levest öntöttek Van Gogh egyik híres festményére, krétaporbombát robbantottak a Sheffieldi Világ Snooker Bajnokságon, vagy éppen a Brit Könyvtárban a Magna Carta egyik példányát tartalmazó vitrint törtek össze.
Az út menti demonstrációk azonban valószínűleg a legnagyobb zűrzavart és közpublicitást okozták. 2022 novemberében 45 JSO-tag mászott fel a M25-ös autópálya felüljáróira, és több mint négy napon át súlyosan megbénította a forgalmat. Emberek repülőjáratokat, orvosi időpontokat és vizsgákat hagytak ki, mivel több ezer autós órákig várakozott. A metropolitai rendőrség számára a költségek 1,1 millió fontra rúgtak.
A Just Stop Oil az Extinction Rebellion (XR) csoportból született. Az XR, amelyet 2018-ban alapítottak, több ezer embert vonzott az utcákra, és a „rezisztencia fesztiváljaiként” híressé vált. 2019 áprilisi csúcspontján a tüntetők egy nagy rózsaszín hajót helyeztek Oxford Circus közepére, ezzel megállítva a főváros egyes részeit több mint egy héten át. Az XR által okozott látványos zűrzavar óriási médiafigyelmet generált, de a rendőrség dühös volt, mivel több száz tisztet kellett áthelyezni a frontvonalról. 2019 végére a tüntetések biztosításának költsége meghaladta a 37 millió fontot.
Az XR belső vitáktól szenvedett a taktikai kérdésekről. Sokan úgy vélték, hogy a csoportnak kevésbé konfrontatívnak és zavarónak kellene lennie, míg a kemény mag a közvetlen akciókra való további összpontosítást szorgalmazta. Ekkor vált világossá, hogy szükség van egy új, fókuszáltabb működésre, amely a korábbi polgári engedetlenségi mozgalmak mintájára épült. A Just Stop Oil hivatalosan 2022. Valentin-napon indult el, és hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy ez a csoport egészen más irányt képvisel, mint az XR.
A Just Stop Oil akciói általában néhány elkötelezett aktivistára épültek, és alaposan megtervezték azokat. A csoport számos közvetlen akciót hajtott végre, amelyek rengeteg nyilvánosságot generáltak, de ugyanakkor hatalmas társadalmi ellenállást is kiváltottak. A rendőrség új jogköröket kapott, hogy kezelni tudja ezt az újfajta tüntetést, új bűncselekmények léptek életbe, mint például a nemzeti infrastruktúra zavarása és a „lekötés”, amely lehetővé tette, hogy a rendőrök könnyebben fellépjenek a demonstrálókkal szemben.
Az utóbbi négy évben sok JSO-t támogató letartóztatásra került sor, és öt aktivistát többéves börtönbüntetésre ítéltek az M25-ös akcióik miatt, amelyeket később enyhítettek, de ezek még mindig a leghosszabb börtönbüntetések a nem erőszakos polgári engedetlenség terén az Egyesült Királyságban. A JSO vezetői azonban tagadják, hogy a rendőrségi intézkedéseknek bármilyen köze lenne a csoport döntéséhez, hogy felhagy a tevékenységeivel. A csoport álláspontja szerint győztek, hiszen követeléseik most már kormányzati politikává váltak.
A kormány azt állítja, hogy nem tervezi új olaj- és gázlicencek kiadását, de határozottan tagadja, hogy politikáik bármilyen kapcsolatban lennének a JSO-val. A csoport tagjai, akikkel beszéltem, mind egyetértenek abban, hogy a klímaválság súlyosbodott, és egyes aktivisták már a titkosabb tevékenységek felé fordulnának. Az egyik új csoport szabotázs kampányt tervez, hogy megzavarja a fosszilis energiahordozók gazdaságát.
A JSO legkiemelkedőbb alakja, Roger Hallam, aki szintén börtönbüntetését tölti a M25-ös tüntetések miatt, elismerte, hogy a JSO csak „marginalizált hatást” gyakorolt. A jövője pedig egy új irányt vehet, amely a politikai rendszerre összpontosíthat. A csoport legutolsó akciója, amely április végén zajlik, azt hirdeti, hogy véget vetnek a zavaró akcióknak, de a JSO tagjai úgy vélik, hogy ez nem jelenthet véglegesen a régi módszerek felhagyását. Lehet, hogy új név alatt, új céllal térnek vissza a zavaró taktikákhoz.

