Gazdaság,  Hírek

Britanniának nem számít a pénz, ha a EU védelmi programjaira vágyik

Az Egyesült Királyság kormánya készen áll arra, hogy anyagi támogatást nyújtson a brit cégeknek az Európai Unió védelmi költségvetési programjaiban való részvételhez, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey, a brit védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a kormány hajlandó megfizetni a tisztességes részét, de szeretné, ha beleszólása lenne a programokba, miközben megőrzi a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket. Healey azt is megígérte, hogy a Ukrajna támogatására költött pénz háromnegyedét brit cégekkel költik el. Az Európai Bizottság tisztviselői jelezték, hogy az Egyesült Királyságot kizárhatják a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizet a részvételért”.

Ahogy a második világháború végét ünneplő VE Day 80. évfordulójának látványai és hangjai elhalványulnak, a világ gondolatai a jövőbeli konfliktusok potenciáljára irányulnak. Orosz agresszió a keleti határok mentén, és az Egyesült Államok fokozatos eltávolodása a nyugati védelem nyújtásától újra fókuszálja a figyelmet és a költségvetéseket Európa katonai szükségleteire. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke idén márciusban bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak összegyűjteni az európai védelem megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit cégek szeretnének a költések élvonalában lenni, és a BAE Systems védelmi óriás már új munkavállalói műszakokat és átalakító változásokat vezetett be a beszállítói láncában.

A BBC ritka lehetőséget kapott arra, hogy bepillanthasson a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol ezer számra gyártják a 155 mm-es lövedékeket, amelyek iránti kereslet az ukrán orosz invázióval szembeni ellenállás során jelentősen megnőtt. A gyár most 24 órás műszakban működik, és az új beszállítói láncok, amelyek több robbanóanyagot és hajtóanyagot belföldön szereznek be, lehetővé teszik a gyártás 16-szoros növelését az elkövetkező öt évben – mondta Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője. „Világos, hogy hosszú távú feltöltésre és utánpótlásra lesz szükség” – tette hozzá. A gyártási kapacitás növelését célzó program keretében új gépeket építenek Washingtonban, valamint egy új töltőüzemet Dél-Walesben. „Alapvetően a gyártási kapacitás növeléséről van szó, és arról, hogy ellenállóbbá tegyük a beszállítói láncot, hogy a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol nagyobb kontrollunk és szuverenitásunk van ezen kritikus elemek felett” – mondta Cardew.

A BAE Systems az elmúlt öt évben 15 ezer új munkavállalót vett fel, és egy milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. Healey elmondta, hogy az Ukrajnában szerzett tapasztalatok a brit gazdaság javát szolgálják. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egyidejűleg fellendítjük a brit üzletet” – mondta. „Mostanában ugyanannyi időt töltök a befektetőkkel való tárgyalással, mint az ipar képviselőivel.” Hozzátette, hogy az ország védelme csak annyira erős, amennyire az ipar mögötte áll. „A védelem már 400 ezer munkahelyet és 12 ezer céget támogat, és a védelmi kiadások növekedését a brit munkahelyek növekedésével fogjuk mérni.”

A kormány már bejelentette, hogy 2027-re a védelmi kiadásokat a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni. Ez a plusz 6 milliárd font az nemzetközi segélyezési költségvetésből kerül átcsoportosításra. Néhány védelmi szakértő azonban úgy véli, hogy a pénz nagy része valószínűleg alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem új fegyverekre. „Az első kihívásuk az, hogy több prioritás van, mint amennyi ténylegesen elérhető pénz” – mondta Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója. „Azt hiszem, az első dolog, amit nézni fognak, az a védelemben lévő hiányosságok feltöltése és az alapok javítása” – tette hozzá.

A másik tanulság az ukrán háborúból a harctér folyamatosan változó természete. A drónok rendkívül hatékonnyá váltak, és Ukrajna most Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutatnak, hogy egy sor felvásárlás révén már ők a második legnagyobb gyártó a kontinensen. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE kedvező helyzetben van, hogy profitáljon, ahogy Európa újra felfegyverkezik. A BAE részvényeinek ára a 2022-es orosz invázió óta megtriplázódott. A háborúk költségesek – emberi és pénzügyi szempontból egyaránt. Az Egyesült Királyság kormánya szerint, ha már védelmi kiadásokra van szükség, akkor az érintett előnyök megérik a befektetést.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük