Gazdaság,  Hírek

Reeves: Az EU kereskedelmi megállapodás után a Gulf paktum következik

Rachel Reeves, az Egyesült Királyság pénzügyminisztere, a BBC-nek adott interjújában bejelentette, hogy az ország kereskedelmi megállapodást kíván kötni a Perzsa-öböl országainak, köztük Szaúd-Arábiával, az Egyesült Arab Emírségekkel és Katarral. Reeves elmondta, hogy az Egyesült Királyság most jobb helyzetben van a kereskedelem terén, mint a világ bármely más országa, miután az elmúlt hónapban jelentős kereskedelmi megállapodásokat írt alá Indiával, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval. A pénzügyminiszter kiemelte, hogy a szorosabb kereskedelmi kapcsolatok elősegíthetik az Egyesült Királyság gazdasági növekedésének előrejelzését is.

Az ellenzéki pártok azonban kritikával illették a kormányt a kereskedelmi megállapodásokért cserébe tett engedmények miatt. Április elején a kormány bejelentette, hogy folytatja a tárgyalásokat a Perzsa-öböl országainak képviselőivel, amelyeket a korábbi konzervatív kormány indított el. Ezek a tárgyalások a brit élelmiszer- és italexport, a megújuló energia és a gyártás növelésére, valamint a brit piacra irányuló külföldi befektetések vonzására összpontosítanak. A kormány következő kereskedelmi megállapodása politikai szempontból vitatott lehet, tekintettel arra, hogy néhány érintett ország emberi jogi helyzete aggasztó.

Reeves a BBC-nek elmondta, hogy az Egyesült Királyság nem kíván kereskedelmi tárgyalásokat folytatni Kínával, mivel az is hasonló aggályokat vethet fel. A pénzügyminiszter nyilatkozata a hétfőn bejelentett EU-val kötött kereskedelmi megállapodásra reagálva hangzott el, amelyet az ellenzéki pártok is kritizáltak. Kemi Badenoch, a konzervatív párt vezetője, úgy véli, hogy az EU-val kötött legújabb megállapodás visszalépés az Egyesült Királyság számára, míg Nigel Farage, a Reform párt vezetője a közösségi médiában azt állította, hogy a Munkáspárt „eladta” a halászati ipart, miközben az EU-t „folyamatosan csökkenő politikai uniónak” nevezte.

A liberális demokraták vezetője, Sir Ed Davey üdvözölte az EU-megállapodást, mint „üdvözlendő lépést”, ugyanakkor a kormányt arra szólította fel, hogy tovább lépjen, és hozzon létre vámuniót. Az EU-val kötött megállapodás, amely a halászatra, kereskedelemre, védelemre és energiára vonatkozik, a legnagyobb megállapodás a felek között az Egyesült Királyság 2020-as brexit szavazása óta. Ez a megállapodás szorosan követte az Indiával kötött kereskedelmi megállapodás aláírását, amely megkönnyíti a brit vállalatok számára a whisky, autók és egyéb termékek exportját Indiába, valamint csökkenti az adókat az indiai ruházati és lábbeli exportokra.

Reeves arra is utalt, hogy az Egyesült Királyság gazdasági növekedésének előrejelzését felfelé fogják módosítani a három kereskedelmi megállapodás következtében. A kormány hivatalos előrejelző szervezete a közelgő őszi költségvetés mellett fogja értékelni a gazdaság helyzetét, figyelembe véve az év első három hónapjában tapasztalt vártnál erősebb növekedést és a javuló kereskedelmi kapcsolatokat. „Az idei évre 1%-os növekedést prognosztizálunk, míg az első negyedévben 0,7%-os növekedést értünk el, és figyelembe veszik az új kereskedelmi megállapodásokat is” – mondta Reeves.

Bár a brit gazdaság növekedése kedvező, a január és március közötti erős növekedés nem várható, hogy tartós legyen, részben az Egyesült Államok által bevezetett vámtarifák globális növekedésre gyakorolt hatása miatt. Nick Thomas-Symonds, az EU-ügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a vállalkozói szféra és a cégek, a védelemtől a szupermarketekig, üdvözölték az EU-val kötött megállapodást, mert ez „gazdaságilag előnyös” lesz az ország minden részén. Ugyanakkor elismerte, hogy nem minden kormányzati célkitűzés valósult meg, például a zenészek, előadók, könyvelők és ügyvédek EU-ban való könnyebb munkavégzését lehetővé tevő új szabályok bevezetése.

A kormány célja, hogy továbbra is erősítse kereskedelmi kapcsolatait a világ legnagyobb gazdaságaival, és úgy tűnik, hogy ez a stratégia már most is kedvező eredményeket hoz az Egyesült Királyság számára. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság most a legjobb helyzetben van a nemzetközi kereskedelmi megállapodások terén, ami vonzóvá teszi a befektetők számára. A kormányzati költekezés és a bevételek közötti különbség áprilisban 20,2 milliárd fontra nőtt, ami egy milliárd fonttal több az előző évhez képest. Az Egyesült Államok sportszer óriása árnövekedését „szezonális tervezésnek” nevezte, ami szintén hozzájárul a jelenlegi gazdasági helyzethez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce802rygr02o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük